Książki i filmy o Meksyku

Przygotowując się do wyjazdu, lub wręcz przeciwnie- po powrocie z wyprawy, warto sięgnąć po lekturę lub obejrzeć film na temat Meksyku. Oto pozycje, które moim zdaniem warte są uwagi i które pomagają zrozumieć Meksyk. Lista jest subiektywna, a kolejność przypadkowa. Pozycji będzie przybywać z czasem :)

Zaczynam od książek. Nie znajdziecie tutaj jednak przewodników,  gdyż te są dość oczywiste  i ogólnodostępne; zabraknie również licznych wydanych relacji z podróży, z tego samego powodu. Znajdą się tutaj pozycje dość ambitne, dużo literatury faktu, historii, ale nie tylko. Utwory, z którymi według mnie warto zapoznać się, aby podróżowanie stało się bardziej świadome. 

ZERO ZERO ZERO. JAK KOKAINA RZĄDZI ŚWIATEM, Roberto Saviano 


Autora pewnie część czytelników kojarzy z innym dziełem: Gomorra. Podróż po imperium kamorry, na podstawie której powstał film o tym samym tytule. 
Książka może nie jest tylko i wyłącznie o Meksyku, ale w rewelacyjny sposób wyjaśnia historię i okoliczności powstania narkotykowych karteli, polityczne zawiłości, społeczne uwarunkowania oraz opisuje cały łańcuch osób zaangażowanych w narkobiznes- od baronów narkotykowych, poprzez struktury państwa, instytucje, przemytników, dilerów aż po konsumentów. Autor łączy w sobie talent literacki i reporterską dociekliwość, która w jego przypadku staje się wręcz obsesją. Lektura dla wszystkich, którzy chcą zrozumieć na jakich zasadach funkcjonuje nasz świat.







POD WULKANEM, Malcolm Lowry 
Święto Zmarłych, 1938 rok. Powieść opisuje ostatni dzień życia brytyjskiego konsula w Cuernavace, pogrążonego w chorobie alkohowej. Czytelnik podąża śladem pijackich wizji bohatera, halucynacja miesza się z rzeczywistością, a wszystko w scenerii meksykanskich wulkanów, w to szczególne meksykańskie święto, jakim są Zaduszki. Czas i miejsce idealne na poszukiwania absolutu, jednak człowiek przedstawiony w powieści przegrywa walkę z samym sobą i obnaża tym samym daremność życia. Nawet miłość nie jest w stanie go uratować. Wielowymiarowa, wielowątkowa opowieść zabiera nas w mroczną podróż w czasie i przestrzeni, podróż, po której możemy wrócić do domu z moralnym kacem. 







MEKSYK NOIR, praca zbiorowa

Meksyk. Dwadzieścia jeden milionów mieszkańców nie mogło się mylić. Najbardziej skorumpowana policja świata, więcej teatrów niż w Paryżu, więcej aborcji niż w Londynie, więcej uniwersytetów niż w Nowym Jorku. Kryzys trwa tu od 25 lat. Niezbyt magiczny realizm gospodarki sprawia, że bogaci stają się coraz bogatsi, a biedni coraz biedniejsi. Przetrwali tylko ci, którzy widzieli już wszystko - teraz mogą się tylko śmiać. Witamy w Meksyku, najlepszym mieście na tej planecie, gdzie chaos oznacza piękno, a życie poza prawem jest nie tylko normalne, ale i konieczne.
- czy można lepiej to ująć? Mroczne opowiadania różnych autorów oddające istotę miasta Meksyk, 20- milionowego miasta, w którym wszystko jest możliwe. Idealna książka dla tych, którzy tak jak ja są zakochani w tym zorganizowanym chaosie. 






MEKSYK OD KUCHNI. KSIĄŻKA NIEKUCHARSKA, Susana Osorio-Mrożek

Jak sam tytuł sugeruje, nie jest to typowa książka kucharska, aczkolwiek traktuje o gastronomii. Dowiemy się z niej, jakie są cechy charakterystyczne meksykańskiej kuchni dzisiaj oraz jak kształtowała się na przestrzeni wieków, czyli czym żywili się rdzenni mieszkańcy przed przybyciem Hiszpanów oraz jak wpłynęła na nich kuchnia z Półwyspu Iberyjskiego. Znajdziemy tam też opis tych produktów, warzyw, owoców czy nasion, bez których nie wyobrażamy sobie dzisiejszej gastronomii albo nawet codziennej diety, a które zawdzięczamy właśnie Meksykowi. 
Książka napisana lekko i ciekawie, wzbogacona rysunkami i fotografiami. Nie mogło również zabraknąć przepisów kulinarnych. Polecam, bo w taki przyjemny i smaczny sposób dzięki Susanie Osorio-Mrożek, można poznać kawał historii Meksyku.




LABIRYNT SAMOTNOŚCI, Octavio Paz

Klasyka literatury. "Cykl esejów, w których autor poddaje błyskotliwej wiwisekcji szereg postaw, mitów, cech i kompleksów współczesnych Meksykanów". Jak dla mnie obowiązkowa lektura zwłaszcza dla tych, którzy w Meksyku decydują się zostać na dłużej. Octavio Paz, laureat Literackiej Nagrody Nobla w 1990 roku, przybliża charakter Meksykanów, w sposób filozoficzny rozprawiając się z głównymi narodowymi cechami, takimi jak zamiłowanie do zabawy i wszelkiego rodzaju fiest, oswajanie śmierci, noszenie masek, maczyzm, trudna tożsamość potomków zwycięzców i zwyciężonych. Wszystko osadzone w kontekscie historyczno-społecznym, aby lepiej można zrozumieć ten fascynujący kraj i jego społeczeństwo, ze wszystkimi jego wadami i zaletami.





AMEKSYKA. WOJNA WZDŁUŻ GRANICY, Ed Vuliamy

Kolejna pozycja z cyklu reportaży na temat wojny narkotykowej na pograniczu meksykańsko-amerykańskim, która co roku pochłania tysiące ofiar. Brytyjski dziennikarz przybliża kulisy walki karteli, opisując sposoby funkcjonowania gangów, przemytu ludzi, związek pomiędzy narkobiznesem a ekonomią, jednocześnie próbując odpowiedzieć na pytanie, czy istnieje jakieś sensowne rozwiązanie tego krwawego, kilkudziesięcioletniego konfliktu i podając przykłady osób, które próbują walczyć z przemocą.
Ameksyka to wstrząsająca historia terroru rozgrywającego się na pograniczu amerykańsko-meksykańskim- w swoistym państwie, które należy zarówno do Stanów Zjednoczonych, jak i do Meksyku, a jednocześnie do żadnego z nich.





PRZEPIÓRKI W PŁATKACH RÓŻY, Laura Esquivel

Historia niezwykle trudnej miłości Tity i Pedra, miłości, która musiała czekać na spełnienie aż dwadzieścia lat. Losy dwojga młodych wplecione są w sugestywny obraz życia rodziny o konserwatywnych, niemal feudalnych tradycjach. Autorka przewrotnie kształtuje banalny schemat małżeńskiego trójkąta, przyprawia swoją powieść odrobiną fantastyki i indiańskich wierzeń oraz szczyptą humoru i garścią oryginalnych przepisów kuchni meksykańskiej. Czy można oczekiwać coś więcej? :)
Tym razem nie reportaż, a beletrystyka. Ale dużo mówiąca o Meksyku z początku XX wieku. Dla tych, którzy mają mniej czasu, polecam również film zrobiony na podstawie książki.






Źródło okładki i opisu: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/48497/przepiorki-w-platkach-rozy/opinia/687556

POPOL VUH. KSIĘGA RADY NARODU QUICHE

Święta księga narodu Quiche, należącego do cywilizacji gwatemalskich Majów, spisana przez anonimowego autora w XVI wieku, po konkwiście. To poetycka opowieść zawierająca elementy mitologii, kultury i historii ludności indiańskiej. Dowiemy się z niej, w jaki sposób został stworzony wszechświat, kto zamieszkuje Xibalba, czyli mityczny świat podziemny, z czego powstali pierwsi ludzie i jaką rolę w kosmogonii Majów pełni gra w pelotę. Historia jest pełna zawiłości, dziwnych zwrotów akcji i z całą pewnością nie jest to łatwa lektura. Polecam jednak wszystkim dociekliwym i zainteresowanym kulturami prekolumbijskimi ten niezwykły zabytek literatury prehiszpańskiej.






WYDRZYJ MI SERCE, Angeles Mastretta

Powieść Angeli Mastretty pokazuje Meksyk na przełomie lat 30 i 40. Jest to doskonałe studium życia kobiety, która skutecznie walczy o swoje miejsce w świecie kierowanym przez mężczyzn, a jednocześnie satyra ujawniająca tajniki zmagań i utarczek politycznych.
Catalina ma piętnaście lat, kiedy poznaje generała Andresa Asencio, trzydziestoparoletniego kandydata na gubernatora, który wkrótce oświadcza się dziewczynie i zostaje przyjęty przez rodzinę. Po ślubie generał ani myśli dotrzymać młodej żonie wierności. Ale Catalina, dzięki swojemu niezwykłemu charakterowi, nie pozwala odsunąć się na drugi plan, staje się doradcą i asystentką męża w sprawach polityki i interesu państwa. 
Powieść rozpoczyna się ślubem, a kończy pogrzebem słynnego generała.Przy boku męża, Catalina poznaje miłość swojego życia, Carlosa Vivesa. Gotowa jest z nim uciec, zrezygnować ze swojej wygodnej egzystencji, prestiżu i pozycji społecznej. Jednak na drodze do ich wspólnego szczęścia staje polityka...

Źródło okładki i opisu: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/56409/wydrzyj-mi-serce

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

O mnie

Moje zdjęcie
Podróżniczka, iberystka, tłumaczka. Licencjonowana przewodniczka po Meksyku i miłośniczka jego kultury.